חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הר היהודים

הר היהודים הוא אתר בברצלונה, גבעה מרובת אטרקציות ואפשרויות הנמצאת ממש מחוץ לעיר וניתן להגיע אליה במגוון דרכים – כולל רכבל. הר היהודים נקרא בקטלאנית מונטג'ויק – Montjuic – ורצוי להכיר את השם המקומי על פני השימוש בתרגום האנגלי (Mountain of the Jews) שאינו נפוץ לשימוש. מקור השם הר היהודים לא ברור לחלוטין, הסברה הרווחת היא שהמשמעות היא אכן "יהודים" אך יש גם סברות שמקור השם הוא שיבוש שם לטיני עתיק בעל צליל דומה. הגבעה השטוחה והרחבה הזו מספקת נופים מרהיבים על ברצלונה, יש עליה טירה מרשימה, מוזיאונים ושלל אפשרויות – בהחלט מומלץ לבקר בעת ביקור מקיף וארוך בברצלונה.

גבעה המשקיפה על כל ברצלונה

הר היהודים הוא גבעה רחבה ושטוחה בפסגתה, בגובה 170-185 מטר, היא משקיפה ישירות על הנמל ונמצאת מדרום-מערב למרכז העיר. בעבר, הר היהודים שימש את תושבי פרברי ברצלונה והכפרים הקרובים לעיר לגידול חקלאות ולשטחי מרעה לחיות, הגבעה הייתה מיוערת בחלקים מסוימים ושימשה בחלקה העליון לצרכים הגנתיים וצבאיים – עקב מיקום אסטרטגי מעל העיר. מימי הביניים בפסגת הר היהודים היה בסיס צבאי או מצודה כלשהי, כולל מצודה מרשימה הנמצאת שם כיום ומשמשת מוזיאון צבאי.

השימושים הצבאיים של הר היהודים מעל ברצלונה מהווים חלק חשוב מההיסטוריה והמהות של המקום. במקום היו מצודות וביצורים שונים שנהרסו ונבנו בצורה שונה לאורך ההיסטוריה. מצודת הר היהודים מהמאה ה-17, עם תוספות מהמאה ה-18, היא זו שנמצאת על ההר היום ומהווה מוקד משיכה לתיירים. הר היהודים שיחק תפקיד חשוב במכלול תהליכים שעברו על ספרד וקטלוניה במאות השנים האחרונות, ב-1640 התושבים בנו מצודה על הגבעה במרד נגד פליפה הרביעי, ב-1842 חיל המצב הנאמן למדריד הפגיז את ברצלונה מהגבעה, המקום שימש כלא במשך שנים רבות, בתקופת מלחמת האזרחים ואף לפניה נערכו במקום הוצאות להורג רבות – כל פעם על ידי הכוח שהחזיק בגבעה באותה עת – כולל של רפובליקנים, אנרכיסטים, לאומניים (כולל מנהיג הלאומנים הקטלוניים לואיס קומפניס שהוסגר לשלטון פרנקו ע"י הנאצים).

הר היהודים במאה העשרים

בתחילת המאה העשרים האתר נבחר לארח את היריד העולמי (האקספו) שנערך בברצלונה ב-1929 – כך שנעשו בו עבודות פיתוח מסיביות ובסופו של דבר נבנו עליו מבנים גדולים ומרשימים מאוד המהווים חלק מהאטרקציות של ברצלונה עד היום. מבנים מרשימים אלו כוללים את הגרנד פלאו נסיונאל, האצטדיון האולימפי הותיק (היה מיועד לאולימפיאדה אלטרנטיבית לזו של ברלין 1936 ושימש במגרש הבית של קבוצת אספניול), המזרקה הגדולה והגדולה – Font Magica / מזרקת הקסם, המוזיאון לאמנות קטלונית, פאבלה אספניול (כפר ספרדי לדוגמא).

על הר היהודים היה בעבר מסלול מירוצים שאירח את הגרנד פרי הספרדי בסבב הפורמולה אחת. אך תאונה קטלנית בשנת 1975 על אחד מסיבובי המסלול גרמה להתרסקות אחת המכוניות והריגתם של 4 צופים – כך שהמירוץ הפופולארי מעולם לא שב למסלול מונטג'ויק אלא עבר למסלול אחר. כמו כן, אתר הר היהודים אכלס ומאכלס היום כמה וכמה מתקנים שנבנו לקראת אולימפיאדת ברצלונה 1992.

אטרקציות על הר היהודים

כיום, ניתן להגיע לראש הר היהודים בעזרת רכבל נחמד המשתייך לרשת המטרו של ברצלונה – יוצא מאזור הנמל. כמו כן, ניתן להגיע למקום גם בעזרת תחבורה ציבורית רגילה ולא רק עם הרכבל. אתר פארק הר היהודים פתוח רוב שעות היום החל מ-9:00 ועד מאוחר בלילה – למעט יום שני אז המקום נסגר ב-20:00. עלות הכניסה לאתר היא 5-9 אירו בהתאם לגיל המבקר. האטרקציות של הר היהודים בברצלונה רבות, הרשימה כוללות את האתרים הבאים:

 • מצודת הר היהודים: מצודה עתיקה ומרשימה, הילדים יאהבו לשוטט כאן. כמו כן לאורך האתר פזורים תותחים ישנים שאפשר לעלות עליהם, להתרשם וכמובן לשחק…. במצודה פועל מוזיאון צבאי.
 • נופים פנורמיים על ברצלונה – המראה יפה ומרשים, הייחוד בימים הבהירים של הקיץ – חפשו את הדגרדה פמיליה למראה עילי מקסים ביותר.
 • מוזיאון חואן מירו – מוזיאון המוקדש לאמן הספרדי המפורסם והחשוב הזה.
 • מוזיאון לאמנות קטלונית (MNAC) – נמצא בתוך אתר הארמון המלכותי – הפלאו נסיונאל שנמצא סמוך לכיכר אספניה ושופץ לקראת אולימפיאדת 1992.
 • מזרקת הקסם – Font Magica – מזרקה גדולה ומקסימה, בשעות הערב מתקיים בה מופע אור קולי, עם מים שעולים גבוה לאוויר, תאורה ומוזיקה – מומלץ.
 • באתר הר היהודים מוזיאון אתנולוגי ומוזיאון ארכיאולוגי המוקדשים לאזור.
 • האצטדיון האולימפי ומתקנים נוספים מהפארק האולימפי.
 • המגדל האולימפי / מגדל התקשורת של ברצלונה – מעוצב בצורה מרשימה ויוצאת דופן, בתכנונו של האדריכל הספרדי הנודע סנטיאגו קלטרווה.
 • אתר פואבלו אספניול המומלץ והמהנה.
 • גני הר היהודים – עשירים ומגוונים.
 • בית הקברות של הר היהודים – עם יצירות אמנות בין הקברים ואנדרטה לנרצחים מתקופת משטר פרנקו.

אנו מאוד מקווים שחידשנו לכם. אז אם אתם מחפשים אתרי תיירות בברצלונה או פשוט נופש בברצלונה, עכשיו אחרי שאתם מכירים אותה יותר טוב תדעו היכן נמצאים המלונות בברצלונהנופשי ספורט בברצלונה והמקומות השווים. מתי שתחליטו לטוס לברצלונה, ברצלונה בפסחברצלונה בחורף ובקיץ ובכל ימות השנה מהממת.