מסביב לברצלונה

הכפרים הנסתרים סביב ברצלונה 

ברצלונה היא עיר הבירה של קטלוניה, אוטונומיה בתוך ספרד. המיקום הגיאוגרפי שלה וההיסטוריה שעברה עליה הופכים אותה לאחד המקומות היפים והמרתקים ולא פחות ממנה גם האזור שבו היא שוכנת. לא בכדי אנשים נוסעים ממנה לטיולים של יום ויותר כדי לגלות פנינים יפות באזורים שסובבים אותה, משום שהאזור עצמו טומן בחובו הזדמנויות לכפרים, עיירות, מבצרים, מנזרים, אתרים ארכיאולוגיים ועוד הרבה הפתעות שמגלה רק מי שיוצא ממנה לחפש אותם. לרוב המקומות האלה אין אפילו שם מוכר שאפשר למצוא באינטרנט אלא פשוט לצאת ברכב עצמאית או בטיול מאורגן עם מדריך מקומי כדי לגלות אותם כשהם נחשפים פתאום מאחורי עיקול הדרך או על צלע הר או בעמק נסתר. זאת למעשה ההמלצה העיקרית שנועדה למטיילים הרפתקנים שרוצים באמת לחוות את הכפרים הנסתרים ואת המקומות שתיירים בדרך כלל לא מגלים.

מה מוצאים מסביב לברצלונה?

ברצלונה ממוקמת על חוף הים התיכון בצפון מזרח ספרד, והיא תחומה בשני נהרות – בסוס וליוברגט. כמו כן, היא גובלת בהרי הפירנאים שבהם מומלץ במיוחד לבקר כדי לחפש את הכפרים הנסתרים משום שהם באמת מסתירים אתרים יפים שרק מי שיוצא לדרך יכול למצוא אותם. בספרד לא תמיד יודעים לזהות בשם את הכפרים הקטנים של התושבים ולכן לא בטוח שתוכלו למצוא אותם באינטרנט על מנת לזהות אותם אחר כך, אבל אם תגיעו אליהם תוכלו לשמוע סיפורים על כל מקום כזה. חשוב לזכור שקטלוניה אינה ספרד ויש מקומות שבהם יש אנשים שמדברים בשפה המקומית ופחות בספרדית, ולהם תרבות משלהם. הפירנאים נמצאים כארבע שעות מברצלונה והם שווים את הנסיעה כדי ליהנות מהטבע שהוא הכוכב האמיתי של האזור – ים, יערות, נהרות ונחלים, עמקים וגבעות, כפרים ועיירות, שמורות טבע ופארקים כמו פארק אורדסה.

כפרים מדיאוולים

הכפרים והעיירות של האזורים שמסביב לברצלונה נראים כאילו נלקחו מתפאורה של סרטים היסטוריים משום שכך הם באמת נבנו בעבר, בתקופות שלפני מאות שנים ובגלל מיקומם הם נעצרו בזמן במקרים רבים וכולם ציוריים ותלויים על הרים או נטועים בעמקים הירוקים. חשוב לזכור שלמרות ההיסטוריה של הכיבושים השונים של האזור הם מאוד קתוליים כולם, ולכן האתרים הדתיים שם כמו כנסיות ומנזרים מאוד דומיננטיים. חוויות מרשימות תוכלו לחוות בכפרים כמו ריפול, שיש בו מנזר מהמאה התשיעית, או Besalu. בכל המקומות האלה תמצאו את המבנה הרגיל של כפר או עיירה שבה כיכר עיר וסמטאות ציוריות, שווקים מקומיים וחלקים עתיקים שהפכו לאזורי בילוי קטנים למרות הגודל המצומצם של העיירה. הם תיירותיים אבל לא איבדו מהאותנטיות שלהם. יש כפרים ועיירות שבהם אפילו תמצאו שרידים מהתקופה היהודית שלפני הגירוש אבל לא תמיד תמצאו מי שיספר לכם על כך.

מנזר מונסראט

המקום החשוב והיפה ביותר מחוץ לברצלונה הוא מנזר מונסראט שהדרך אליו מרהיבה ונמצאת בהרים גבוהים, שמהם התצפית על הנוף פשוט עוצרת נשימה, כמו המנזר עצמו. במנזר שנמצא על ראש ההר יש פסל מריה הקדושה השחורה, ויש בעיקר אדריכלות מעניינת שנבנתה בהתאם לתנאי השטח ולהרים המשוננים. יש שם יריד איכרים והרבה אנשים שבאים בשביל החוויה הדתית והוא שווה את הנסיעה, ברכב או ברכבל.

קוסטה בראבה וחופים אחרים

אחד היתרונות של ברצלונה הוא שהיא שוכנת על חוף הים ואפשר לצאת ממנה לטיולים שונים לאורך רצועות החוף ולגלות שם כפרי דייגים מקסימים ושלווים. אלה המקומות שלא תמיד תיירים מגיעים אליהם והם יכולים לקחת אתכם לחוויה באמת שונה לגמרי בזכות הריחוק משאון העיר ואורח החיים הרגוע שלהם. תוכלו למצוא כאלה גם בקוסטה בראבה היפה והמתוירת יחסית, שבה תמצאו עיירות כמו בלאנס ויורט דה מאר, טוסה דה מאר, פאלאמוס, טמאריו, אמפוריו בראבה, פיגורס ועוד. במקומות אלה אפשר גם לישון ולהתנתק לחלוטין מהעיר הגדולה כדי לגלות את קטלוניה השונה והרגועה יותר שהיא באמת יפהפייה ופסטורלית. בשאר הכפרים ועיירות החוף שתמצאו תוכלו לגלות גלריות ומוזיאונים וחנויות מזכרות מקומיות נחמדות ולא ממוסחרות. על הקולינריה מיותר לדבר משום שברור שכל מה שתמצאו שם טרי מהים או מהשדות שמסביב, והמטבח הקטלאני העממי שווה בדיקה והתנסות מעמיקה יותר מאשר מסעדות התיירים שיש בברצלונה עצמה. 

ג'ירונה והיהודים שלה

אחת הערים המובהקות שבהן חיו קהילות יהודיות גדולות וחשובות עד הגירוש מספרד היא ג'ירונה, או חירונה, תלוי מי אומר את שמה. היא הייתה גם מרכז רבני גדול וממנה יצאו כמה יצירות קבלה מסביבות ראשית האלף השני, כמו הטענה ששם חיו הרבנים שחיברו באמת את הזוהר. בכל מקרה, היא עיר יפה בפני עצמה שכדאי מאוד לבקר בה והיא ממש קרובה לברצלונה, כשעה נסיעה. בדרך אליה תוכלו להיכנס לכפרים נוספים שתוכלו למצוא בדרך, לפי המלצות.

עמק בוי – Boi

עמק בוי הוא עמק שנמצא בחבל קטלוניה באזור העיר ליידה והוא נחשב לאחד האזורים היפים ביותר שם, בגלל ריבוי המעיינות ומפלים שבו. הוא שמורת טבע מוכרת על ידי אונסקו והסיבה שכדאי לבקר בו היא תשע כנסיות יפהפיות עם ציורי קיר מיוחדים שמפוזרות בו וכדאי לנסוע ביניהן כדי לראות כמה האמנות והאדריכלות שם רומנסקיות ייחודיות. כמו כן, תמצאו שם 12 כפרים ועיירות קטנות שממחישים לגמרי את המונח כפרים נסתרים מן העין שמשבצים את העמק היפה – מעט תושבים והרבה מאוד ציוריות ופסטורליה מרגיעות. הייחודיות של האזור היא מעיינות המרפא שלו שבגללם יש בכל עיירה כזאת מזרקות שכדאי לבקר בהן.