ספרד

בשנת 2011 דורגה ספרד על ידי ארגון התיירות העולמי, כיעד התיירות הרביעי בעולם, אחרי השכנה צרפת, וארה"ב וסין הגדולות ממנה פי כמה. האזור שקלט את מספר התיירים הזרים הרב ביותר הוא חבל קטלוניה, בצפון-מזרח ספרד, הכולל את ברצלונה והרי הפירנאים, ומשמר את התרבות הקטלנית. אחריו פופולריים מאד האיים הבלאריים, הנמצאים בים התיכון ממזרח לספרד היבשתית, והאיים הקנאריים, הממוקמים באוקיינוס האטלנטי מול חופי אפריקה. את המקום הרביעי בין התיירם תופס חבל אנדלוסיה בדרום ספרד, שקצת פחות נגיש עבורנו הישראלים, מאחר ואין אליו טיסות ישירות, אך בהחלט שווה לעשות מאמץ ולהגיע אליו ברכבת או ברכב שכור ממדריד.

מיקומה של ספרד על מפת התיירות העולמית אינו מפתיע, שכן ספרד היא מדינה מרתקת – הן בנופיה, הכוללים רכסי הרים מרשימים, הפזורים על חלק ניכר משטחה, וחופי ים ארוכים המקיפים אותה כמעט מכל עבר, והן בתרבותה – המציגה היסטוריה מרתקת, ארכיטקטורה עתיקה מול מודרנית, אומנות מגוונת, אוכל מצוין, מוסיקה, מחול והרבה כדורגל משובח.

עדויות רבות נותרו למורשת יהודי ספרד בערי ספרד השונות, ושימורן מתבצע בקפדנות רבה על ידי השלטונות המקומיים, שרואים בהן ערך היסטורי ותיירותי. תיירים מכל העולם, לא רק יהודים, נחשפים למורשת המפוארת של יהדות ספרד, שראתה את תור הזהב שלה במאות ה-9 עד ה-13, ונקטעה בעקבות גירוש ספרד. המורשת היהודית בספרד היא כנראה השמורה ביותר בעולם, ותקציבים גדולים מופנים על ידי הערים בה היא נשתמרה כדי להמשיך ולשמור עליה.

ספרד שוכנת במערב אירופה, על רוב שטחו של חצי האי האיברי, והיא גובלת בפורטוגל במערב ובצרפת ואנדורה בצפון-במזרח. שטחה של צרפת 504 אלף קמ"ר, גדול פי 25 לערך משטחה של מדינת ישראל, והיא המדינה השנייה בגודלה באירופה המערבית (מעט אחרי צרפת) והרביעית באירופה כולה (שם נוספות לצרפת גם רוסיה ואוקראינה).

מתוך 46 מיליון תושבי ספרד, למעלה מ-6 מיליון מתגוררים במטרופולין של עיר הבירה מדריד, העיר הגדולה ביותר בספרד, השוכנת במרכזה של המדינה. במטרופולין של ברצלונה, העיר השנייה בגודלה בספרד, מתגוררים למעלה מ-5 מיליון תושבים. תושבים רבים מתרכזים לאורך חופי ספרד, וההרים הרבה פחות מיושבים.

מדריד וברצלונה, שתי ערים עתיקות וגם חדשות, הן שני יעדי תיירות מהחשובים בספרד, וטיסות ישירות אליהן מישראל הופכות אותן ליעדי תיירות פופולריים במיוחד בקרב הישראלים. יעד תיירותי חשוב נוסף, שהולך ותופס תאוצה בשנים האחרונות, הם הרי הפירנאים, אותם חולקת ספרד עם שכנותיה צרפת ואנדורה. שמורות הטבע של הרי הפירנאים מושכות אליהן חובבי טבע וטיולים רגליים מכל העולם, וגם ישראלים רבים מדיעים אליהן כל שנה. גם בדרום ספרד רכסי הרים יפים, אך את עיקר העניין לוקחות בדרום הערים העתיקות של סביליה, קורדובה, מלאגה וגרנאדה.

כלכלת ספרד סובלת כיום מקשיים רבים. בסוף המאה ה-20 נערכה בה הפרטה מסיבית, והיא החליפה את המטבע שלה לאירו. בשנת 2011 סבלה ספרד מ- 21 אחוזי אבטלה, בעיקר בקרב הצעירים, ורבים מהם ניתן לפגוש נודדים בעולם אחר מקור פרנסה.